Liposukcja

Liposukcja to statystycznie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i polega on na odsysaniu tkanki tłuszczowej z miejsc, które trudno poddają się odchudzaniu. Miejsca te są różne u kobiet i u mężczyzn. Typowymi okolicami ciała które modeluje się z zastosowaniem liposukcji to:   

  • brzuch (u kobiet i mężczyzn)
  • łydki (u kobiet)
  • ramiona (u kobiet)
  • uda (u kobiet)
  • kolana (u kobiet)
  • biodra (u kobiet)
  • uchwyty miłości (u mężczyzn)
  • lipomastia (u mężczyzn)
  • podbródek (u kobiet i mężczyzn


Poniżej prezentujemy film, w którym dr Maciej Charaziński dzieli się z Państwem swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zabiegu liposukcji. 

     
 

Zabiegi oparte na ujmowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej to odsysanie tkanki tłuszczowej,  usuwanie całych płatów skórno-tłuszczowych oraz jednoczesne odsysanie tłuszczu z usuwaniem nadmiaru skóry

Ciało człowieka posiada określone cechy, które intuicyjnie odbierane są przez innych, jako estetycznie korzystne lub niekorzystne. Cechy te pozwalają m.in. na przybliżone określenie wieku oraz stanu fizycznego człowieka. Chirurgia plastyczna, jako nauka i sztuka opisuje te cechy w sposób usystematyzowany. Dzięki temu może świadomie wpływać na różne okolice ciała ludzkiego, powodując że wyglądają młodo i zdrowo oraz odbierane są przez innych ludzi, jako korzystne estetycznie. Wszystkie zabiegi chirurgii plastycznej estetycznej modelują sylwetkę i kontury ciała ludzkiego poprzez ujmowanie tkanek w okolicach, gdzie stwierdzono ich nadmiar i dodawanie tkanek w miejscach ich niedoboru lub wreszcie ich przemieszczaniu.

Odsysanie tkanki tłuszczowej to zabieg modelujący sylwetkę, a nie metoda odchudzania. W trakcie zabiegu odsysa się maksymalnie 3-4 litry materiału, który waży nawet mniej niż 3-4 kg, a więc masę której z łatwością można się pozbyć w ciągu tygodniowego odchudzania dietą. Najlepsze wyniki liposukcji uzyskuje się u pacjentów z idealną masą ciała lub z niewielką nadwagą. Pacjenci otyli najpierw powinni poddać się szeroko pojętemu leczeniu otyłości.

Metoda odsysania tkanki tłuszczowej polega na zastosowaniu kaniuli i podciśnienia (ssania) w celu usunięcia części podskórnej tkanki tłuszczowej. Przez małe nacięcie w skórze (wręcz nakłucie) lekarz wprowadza do podskórnej tkanki tłuszczowej kaniulę podłączoną do podciśnienia i wykonując posuwiste i wachlarzowate ruchy kaniulą odciąga fragmenty tkanki tłuszczowej. Kaniula i podciśnienie nie uszkadzają rusztowania łącznotkankowego tkanki podskórnej tylko usuwają tłuszcz. Naczynia i nerwy z założenia pozostają nienaruszone. Warunkiem wykonania liposukcji jest dobra jakość skóry w okolicy odsysanej. Oznacza to, że skóra musi być sprężysta, posiadać zdolność obkurczania się i samoistnego dopasowania do nowego kształtu podłoża. W przypadku nadmiaru rozciągniętej skóry o złej jakości (obecność rozstępów) zabieg nie powinien być wykonywany, ponieważ wynik takiej operacji nie jest satysfakcjonujący ani dla pacjenta ani dla lekarza. W takich przypadkach istnieje wskazanie do modelowania sylwetki poprzez operacyjne usunięciu nadmiaru całych płatów skórno-tłuszczowych lub połączenia lipoplastyki z wycięciem nadmiaru skóry.
 

ZABIEG 

Zabieg liposukcji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Miejsce odsysania zawsze jest znieczulane miejscowo, a dodatkowa narkoza zapewnia większy komfort pacjentowi. Zabieg w zależności od rozległości trwa od 1 do 3 h. Po zabiegu na miejsca nakłucia skóry zakłada się pojedyncze szwy i opatrunek. Na całą okolicę odsysania zakłada się specjalne ubranko uciskowe, które zapewnia równomierny zewnętrzny ucisk, ogranicza obrzęk i zasinienia oraz dociska i układa skórę na nowym zmniejszonym podłożu. Ubranko to powinno się nosić non stop przez 1 miesiąc od zabiegu. Można je zdejmować tylko do kąpieli. Po zabiegu pacjent zwykle pozostaje w klinice na 1 noc. Po zabiegu nie ma dużych samoistnych dolegliwości bólowych. Miejsca odsysania są tkliwe, tzn. bolesne w momencie ich dotykania. Po zabiegu zawsze dochodzi do obrzęku i zasinień. Wynaczyniona pod skórą krew może się przemieszczać zgodnie z siłami grawitacji i zasinienia mogą się pojawiać w miejscach innych niż te odsysane. Obrzęk narasta 2-3 dni, tak że na trzeci dzień po zabiegu obrzęk powoduje, że ubrania, które były dobre na miarę przed zabiegiem mogą być zbyt ciasne. Od trzeciej doby obrzęk ustępuje. Po tygodniu można już dostrzec nowy kontur okolicy operowanej, chociaż nie jest to ostateczny wynik zabiegu, na który trzeba poczekać do 3 miesięcy. W tym czasie ustępuje zupełnie obrzęk i obkurcza się skóra. Podskórna (niewidoczna) blizna przykleja skórę do nowego podłoża. Po 7 dniach od zabiegu wskazane jest badanie kontrolne. Pielęgniarka zdejmuje szwy. Nakłucia skóry są już zagojone. Nieodłącznym elementem postępowania po zabiegu liposukcji jest cykl 7-10 masaży okolicy operowanej, które wykonywane są przez odpowiednio przeszkolonego masażystę. Masaże te rozpoczyna się po około 1 tygodniu od zabiegu. Ich celem jest równomierne ułożenie skóry względem nowego podłoża. Zapobiegają one nierównościom skóry w miejscu liposukcji.

POWIKŁANIA
Liposukcja może być związana z powikłaniami, choć zdarzają się one rzadko. Powikłania można podzielić na ogólnoustrojowe oraz powstałe w miejscu zabiegu. Powikłania ogólnoustrojowe są charakterystyczne dla każdego zabiegu chirurgicznego. Są to: infekcja, zakrzepica żylna, niedodma i zapalenie płuc, zakażenie wkłucia dożylnego, zakażenie układu moczowego. Po liposukcji może też dojść do specyficznego dla tego zabiegu powikłania ogólnoustrojowego w postaci tłuszczowej zatorowości płucnej, która powoduje niewydolność oddechową. To powikłanie występuje bardzo rzadko i tylko w przypadku rozległych liposukcji.  Powikłania powstałe w miejscu zabiegu to: powstanie podskórnego zbiornika płynu surowiczego, krwiaka, uszkodzenia nerwów lub naczyń, a nawet uszkodzenia ważnych życiowo narządów, np. jelit w przypadku liposukcji brzucha. Najczęstszymi powikłaniami po liposukcji są: niewystarczające odessanie tłuszczu lub nadmierne odessanie tłuszczu. To pierwsze łatwo skorygować wykonując poprawkowy zabieg. Nadmierna korekcja objawia się zagłębieniem w okolicy odsysanej. Trudno to zagłębienie skorygować. Można to zrobić na zasadzie przeszczepu tłuszczu, jeżeli pacjent ma jeszcze miejsca dawcze tłuszczu. Skóra w miejscu liposukcji może się nie obkurczyć. Ponad skorygowanym konturem znajduje się wtedy wiotka, pomarszczona skóra bez napięcia. 

Artykuły:

Wszystkie artykuły