Botox

Botox jest obecnie najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek mimicznych. Preparat jest przeznaczony dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z mimiką twarzy. W chirurgii plastycznej Botox jest wykorzystywany do następujących zabiegów:

  • usuwania zmarszczek między brwiami ('zmarszczki lwie', okolica gładzizny czoła)
  • usuwania zmarszczek poprzecznych czoła
  • usuwania zmarszczek wokół oczu ('kurze łapki')
  • usuwaniu zmarszczek przy powiece dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi

Toksyna botulinowa jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną, uniemożliwiającą przepływ impulsów nerwowych płynących z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych. Pod wpływem botuliny nadmiernie aktywne mięśnie przestają pracować, co znaczy że przestają marszczyć się i fałdować. Efekt terapeutyczny botuliny stopniowa maleje, by całkowicie zaniknąć po ok. 4-6 miesiącach, w zależności od indywidualnych cech organizmu. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej zabieg można powtórzyć (jednak nie wcześniej niż po 3 miesiącach). Po kolejnych kuracjach Botoxem rezultaty mogą utrzymywać się znacznie dłużej.
Botox redukuje zmarszczki o około 80 %, przy czym nie wpływa na charakterystyczne rysy twarzy danej osoby. Pacjenci są zwykle w wieku 35–60 lat.

ZABIEG

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta. Można ją wykonywać w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w małej dawce w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy. Całość trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem. Efekty zauważalne są już po 2-3 dniach, zaś efekt końcowy jest widoczny już 7 dniach.
Wybór punktów do zaaplikowania botoksu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu. Lekarz może wybrać kilka punktów wstrzyknięć dla każdego miejsca aby osiągnąć lepszy efekt. Punkty te niekoniecznie muszą znajdować się na samych zmarszczkach lecz na obszarze w którym znajduje się mięsień, można spodziewać się od 1 do 5 zastrzyków. Botulina nie przemieszcza się do innych okolic, co oznacza, że jedynie miejsca leczone są pozbawione zmarszczek.
Po zabiegu pacjent powinien wrócić do domu. Bezpośrednio po zaaplikowaniu Botoksu powinno się zadbać o ograniczenie ruchów mięśni, graniczących z tymi w które preparat był wstrzykiwany w tym także ograniczyć pochylanie głowy do dołu. Pacjent powinien ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia wg zaleceń lekarza.

WARTO WIEDZIEĆ

Usuwanie zmarszczek Botoxem jest jednym z zabiegów do których pacjenci (zarówno kobiety jak i mężczyźni) wracają z ochotą, ponieważ działa szybko i efektownie, przy czym jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu. Miejsca wstrzyknięcia są niewidoczne, nie istnieje więc ryzyko blizn bądź uszkodzeń, niewielkie jest też ryzyko powikłań.
Nawet po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej (w przypadku gdy pacjent nie zdecyduje się na przedłużenie kuracji) twarz wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki”. W tym czasie skóra odpoczywa.

Artykuły:

Wszystkie artykuły