Przeszczep tkanki tłuszczowej

Chirurgia plastyczna zajmuje się leczeniem zniekształceń w różnych okolicach ciała ludzkiego oraz usuwaniem zewnętrznych cech starzenia się. Najczęściej stosowaną metodą, dzięki której osiąga się te cele jest przeszczep tkanek autogennych, co oznacza, że ta sama osoba jest dawcą i biorcą tkanki służącej do rekonstrukcji. W chirurgii plastycznej estetycznej wykonuje się przeszczepy różnych tkanek, jednak najczęściej jest nią tkanka tłuszczowa pacjenta. Z zastosowaniem tej techniki operacyjnej można modelować:

  • twarz (powiększać i poprawiać kształt ust, wygładzać zmarszczki, powiększać i modelować policzki, czoło, korygować nos)
  • piersi
  • łydki
  • pośladki
  • męską klatkę piersiową
  • korygować nieestetyczne blizny

Przeszczep tłuszczu można też zastosować do korekty zewnętrznych narządów płciowych męskich (powiększanie prącia) i żeńskich (wypełnianie warg sromowych większych). Przeszczep tłuszczu najlepiej wgaja się i daje najlepsze wyniki w okolicy policzków.

Własna tkanka tłuszczowa pacjenta uważana jest za najlepszy wypełniacz, gdyż jest bezpieczna, w miarę trwała i prosta w zastosowaniu. Ponadto własna tkanka posiada następujące korzystne cechy: jest kompatybilna biologicznie, nie posiada cech antygenu, nie wywołuje stanu zapalnego, nie jest toksyczna, jest stabilna po podaniu, nie przemieszcza się z miejsca podania, jest w miarę trwała i jednocześnie wchłanialna, i co ważne wygląda naturalnie.
Tkanka do przeszczepu pobierana jest na zasadzie odsysania tłuszczu z okolicy, gdzie jest jej nadmiar i po odpowiednim przygotowaniu wstrzykiwana w nowe miejsca. W założeniu jest to przeszczep żywych komórek, a nawet fragmentów tkanki tłuszczowej. Tkankę pozbawia się unaczynienia w miejscu dawczym, przenosi się ją w miejsce biorcze, gdzie na nowo unaczynnia się. Chociaż nie wszystkie przeszczepione komórki przetrwają długoterminowo w formie żywej, nadal są one użyteczne. Wykorzystują je tkanki danej okolicy ciała, dzięki czemu skóra staje się tam dobrze odżywiona, gładka i lśniąca.

Przeszczep tkanki tłuszczowej posiada cechy zabiegu z efektem przemijającym i trwałym. Przemijający efekt poprawienia jakości skóry jest wynikiem wchłaniania się części tkanki tłuszczowej. Trwały efekt jest wynikiem wgojenia się części komórek tłuszczowych. W celu uzyskania długoterminowego wyniku, zabieg należy powtórzyć trzykrotnie w odstępach 6-12 miesięcy. Za każdym razem część przeszczepu wgaja się na trwałe. Po trzecim razie wystarczy zabieg powtarzać co kilka lat. U pacjentów, którzy powtarzają przeszczep tkanki tłuszczowej na twarzy, obserwuje się bardzo dobre długotrwałe wyniki pod względem pożądanej formy i poprawy jakości skóry.

ZABIEG

Zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej posiada bardzo wiele zalet, ale ma też swoje wady. Pomimo małej inwazyjności, braku blizn (tłuszcz podaje się przez nakłucia) i niewielkiego ryzyka infekcji, jest to zabieg operacyjny. Wymaga on sali zabiegowej, czasami krótkotrwałego znieczulenia ogólnego (narkozy) oraz wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego. Po zabiegu zawsze dochodzi do obrzęku i zasinień, gdyż tkankę tłuszczową wstrzykuje się w miejsce korygowane dość grubą igłą (by nie uszkodzić komórek). Przeciętny okres rekonwalescencji wynosi od 7 do 14 dni. W wyjątkowych przypadkach trwa nawet dłużej niż 2 tygodnie. W celu skrócenia okresu rekonwalescencji zaleca się zimne okłady w miejscu podania tkanki tłuszczowej przez pierwsze 2-3 dni. Zimne okłady ograniczają narastanie obrzęku. Na powieki zalecane są okłady z esencji herbaty lub rumianku. Hipertoniczny roztwór herbaty ściąga wodę z tkanek i zmniejsza obrzęk. Zalecane jest ograniczenie w pierwszych dobach po zabiegu spożywania ostrych i gorących potraw, które mogą powodować przekrwienie twarzy i narastanie zasinień. Warto też spać na wznak z lekko uniesioną głową w celu grawitacyjnego ograniczania obrzęku. Płyn spływa z miejsc położonych wyżej do miejsc niżej położonych. Na usta powiększone przeszczepem tłuszczu warto stosować pomadkę z witaminą E. Ogranicza to wysychanie czerwieni wargowej. Na zasinienia i obrzęk można też stosować maści z arniką.

W publikacjach zagranicznych podkreślana jest wysoka cena operacji przeszczepu tłuszczu w porównaniu z ceną wstrzyknięć wypełniaczy komercyjnie dostępnych. W Polsce przeszczep tkanki tłuszczowej w tym zestawieniu jest stosunkowo tani. Dla przykładu w trakcie jednej operacji możemy wymodelować całą twarz, wstrzykując w różne jej okolice nawet 30 cm3 własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, przy czym 1 cm3 dobrej marki wypełniacza komercyjnie dostępnego ma cenę około 500 PLN.

Artykuły:

Wszystkie artykuły