Korekta powiek

Z estetycznego punku widzenia oczy uważa się za najistotniejszy element twarzy. Gdy oczy wyglądają świeżo i młodo, cała twarz emanuje życiem. Oczy podkrążone i stare powodują, że cała twarz wydaje się zmęczona i niezdrowa. Na szczęście okolica oczu stwarza duże możliwości uzyskania poprawy wyglądu.

 

Korekta powiek - galeria zdjęć przed i po  - wejdź i zobacz

  

 

 

 

Operacje plastyczne oczu obejmują:

  • korekcję powieki górnej
  • korekcję powieki dolnej
  • likwidację zmarszczek
  • likwidację "worków pod oczami"

Opadanie powieki górnej

Powieka górna u młodej osoby ma niewielki nadmiar skóry. Przy otwartym oku nadmiar ten układa się w fałd. Kiedy z wiekiem skóra wiotczeje, fałd zaczyna się powiększać i zwisać ociężale, sięgając brzegu rzęsowego. Zdarza się nawet, że ogranicza pole widzenia, co powoduje odruch w postaci podświadomego unoszenia brwi. Oprócz nadmiaru skóry, przyczyną opadania powieki górnej jest także niewystarczająca sprawność mięśnia dźwigacza.

Opadanie powieki dolnej

Powieka dolna u młodej osoby jest niewielka i wklęsła, a przejście pomiędzy powieką a policzkiem łagodne – wklęsłość powieki łagodnie przechodzi w wypukłość policzka. Skóra jest napięta. Z wiekiem powieka dolna powiększa się i staje się wypukła. Granica pomiędzy powieką a policzkiem staje się wyrazista. Pojawiają się bruzdy zwane „doliną łez”, oraz „worki pod oczami”. Skóra powieki zaczyna się marszczyć, wiotczeje i jest mniej sprężysta. Tkanki zmienionych starczo powiek zwisają ociężale.

ZABIEG

Operacja estetyczna powieki górnej, tzw. plastyka powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz na usunięciu nadmiaru tłuszczu w okolicy przyśrodkowego kąta oka i bocznego łuku brwiowego. W czasie operacji estetycznej powieki górnej można usunąć też fragment mięśnia marszczącego brwi i pozbyć się tzw. „zmarszczki lwiej”. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 1 godziny. Blizna pooperacyjna zlokalizowana jest w załamku powieki górnej, a jej boczna część ukryta jest w jednej ze zmarszczek w okolicy bocznego kąta oka. Szew wyjmowany jest po 5-7 dniach od zabiegu. Przez około 7-14 dni powieka może być obrzęknięta i zasiniona. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu powinno się prowadzić spokojny tryb życia, unikać znacznego wysiłku fizycznego i nadmiernego wytężania wzroku. Zaleca się, żeby nie oglądać zbyt długo telewizji, nie pracować przy komputerze, ani nie czytać zbyt długo książek. Spanie z lekko uniesioną głową i zimne okłady z esencji rumianku na powieki ograniczają obrzęk i pomagają w skróceniu okresu rekonwalescencji. Kropelki do oczu stosowane 2 razy na dobę przez 5 dni łagodzą przebieg pooperacyjny. Pacjenci nie zgłaszają dolegliwości bólowych po zabiegu powiek górnych, choć zawsze są zaopatrzeni w leki przeciwbólowe, co zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Tradycyjna operacja powieki dolnej polega na usunięciu nadmiaru skóry, dzięki czemu koryguje się wypukłość powieki i zmienia się ją wizualnie na korzystniejszą. Jednak tradycyjny zabieg nie wpływa na większość cech starzejącej się powieki dolnej. Nowoczesna metoda jest dużo bardziej skuteczna i likwiduje wszystkie cechy starzenia. Zabieg polega na przemieszczeniu tłuszczu tworzącego wypukłość powieki w kierunku „doliny łez” oraz na zwiększeniu napięcia powieki. Nowoczesny zabieg powieki dolnej jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, w asyście anestezjologa. Blizna pooperacyjna zlokalizowana jest tuż pod brzegiem rzęsowym powieki dolnej, a jej boczny odcinek jest ukryty w zmarszczce w okolicy bocznego kąta oka. Szwy usuwa się po 5-7 dniach. Po zabiegu na powiekę naklejane są plasterki, które ograniczają obrzęk i zasinienia oraz stanowią podparcie dla powieki we wczesnym okresie pooperacyjnym. Zalecenia po zabiegu są takie same jak po operacji powieki górnej. Po ustąpieniu obrzęków i zasinień można wrócić do swoich codziennych zajęć i stan powiek nie zdradzi niedawno przebytego zabiegu. Oczy będą wyglądały na młodsze i wypoczęte. Na ostateczny wynik operacji należy jednak poczekać około 3 miesięcy. Blizny są wtedy bardzo mało widoczne, a powieki uzyskują już ostateczny wygląd.

Warto wiedzieć

Powieki postrzegane są na tle całej twarzy, a zatem korekta policzka, brwi lub nosa może korzystnie wpłynąć także na wygląd powiek. Decydując się na większy zabieg estetyczny należy pamiętać, że facelifting skierowany na szyję i dolną część twarzy bez równoczesnej korekcji powiek i brwi, może wyostrzyć niekorzystne zmiany w okolicy oczu. Z kolei zabieg estetyczny samych powiek nie powoduje wrażenia niekorzystnych zmian wynikających z procesu starzenia się w innych częściach twarzy. Znaczy to, że można wykonać tylko operację powiek bez liftingu twarzy, zaś raczej nie powinno się wykonywać liftingu bez operacji powiek.

Artykuły:

Wszystkie artykuły