Plastyka piersi
Zabieg plastyki piersi (lifting piersi, mastopeksja) polega na przywróceniu opadającym piersiom ich poprzedniego, jędrnego i pełnego wyglądu. Efekt ten uzyskany jest przede wszystkim dzięki usunięciu nadmiaru skóry i ponownemu uniesieniu gruczołu piersiowego do góry.
Piersi opadające
Piersi opadające to takie, których brodawka w pozycji stojącej jest na poziomie lub poniżej bruzdy podpiersiowej. Pacjentka oczekuje poprawy kształtu piersi przy zachowaniu swojej dotychczasowej „miseczki” biustonosza. Opadanie piersi może być spowodowane wieloma czynnikami. Zmiany hormonalne związane z ciążą oraz karmieniem powodują powiększanie się a potem zmniejszanie gruczołu piersiowego i co za tym idzie całej piersi. Skóra rozciągnięta w czasie ciąży i karmienia nie zawsze obkurcza się wystarczająco, powodując opadanie piersi. Również naprzemienne tycie i chudnięcie pozostawia ślad na wyniosłości piersiowej. Wielokrotne powiększanie się i zmniejszanie, związane jest z naprzemiennym rozciąganiem i obkurczaniem skóry, która w pewnym momencie traci swoją sprężystość. Wreszcie piersi kobiece jako wystająca cześć ciała podlega w pozycji stojącej siłom grawitacji.
Zabieg
Zabieg plastyki piersi wykonywany jest w klinice, przy znieczuleniu ogólnym (w narkozie) i trwa od 2,5 do 4 godzin. Czas operacji uzależniony jest od wielkości i stanu piersi. Do długotrwałego zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjentka musi być odpowiednio przygotowana. Ogólny stan zdrowia musi być dobry, a wyniki badań prawidłowe. Poza badaniami krwi wymagane jest badanie usg piersi. Po zabiegu pacjentka zostaje w klinice na noc. W ranach pozostawione są dreny, a na piersiach założony jest opatrunek. W okresie pobytu w klinice pacjentkę pielęgnują wykwalifikowane pielęgniarki. Następnego dnia wykonuje się opatrunek higieniczny, wyjmowane są dreny i zakłada się pacjentce specjalny biustonosz, który ma na celu utrzymanie piersi w pożądanym miejscu i odpowiednie ich modelowanie. Dodatkowo biustonosz chroni piersi przed nadmiernym ruchem i urazami. Przez pierwszy tydzień od operacji zalecany jest bardzo spokojny tryb życia, bez wykonywania nadmiernych wysiłków fizycznych. Można oczywiście w odciążeniu ruszać rękami w pełnym zakresie, ale nie powinno się brać dziecka na ręce, dźwigać zakupów, ani sprzątać. Można swobodnie się umyć i przygotować sobie coś do jedzenia. Przez okres pierwszych 7 dni należy cały czas nosić biustonosz i nie wolno moczyć opatrunku. Ból po tej operacji nie jest duży i zazwyczaj ogólnie dostępne leki przeciwbólowe (Paracetamol, Pyralgina, Solpadeina) są wystarczające w celu zapewnienia komfortu. Po 7 dniach zalecane jest badanie kontrolne, w trakcie którego zdejmuje się opatrunek i część szwów. Lekarz ogląda rany i sprawdza, czy goją się one bez powikłań. W tym okresie rany nie wymagają już opatrunku. Wzdłuż ran naklejane są specjalne plasterki, które w sposób wystarczający chronią przed środowiskiem zewnętrznym. Pacjentka może już brać prysznic. Przez kolejne 7 dni nie powinno się jeszcze wracać do pracy, ani prowadzić samochodu. Nadal obowiązuje oszczędny tryb życia i ograniczenie wysiłków fizycznych. Po 2 tygodniach rany są już zwykle zagojone i można zdjąć resztę szwów. Wzdłuż świeżych blizn czasami nakleja się jeszcze specjalne plasterki. Po tym okresie można powrócić do lekkiej pracy i kierować samochodem. Nadal obowiązuje jednak noszenie specjalnego biustonosza, ponieważ blizny są bardzo delikatne i nie mają dużej wytrzymałości na rozciąganie. Nieuniknionymi następstwami operacji jest obrzęk i zasinienie. Obrzęk narasta 2-3 dni od zabiegu, co znaczy że drugiego dnia po operacji piersi są bardziej obrzęknięte niż tuż po zabiegu. Od 3 doby obrzęk ustępuje. Po 2 tygodniach obrzęk jest już znacznie mniejszy, ale nadal się utrzymuje. Zasinienia znikają samoistnie po okresie 7-21 dni.
Powikłania
Powikłania po zabiegu plastyki piersi występują rzadko. W ranie może nagromadzić się krew – nazywamy to krwiakiem. Może się to dziać zazwyczaj w czasie pierwszej pooperacyjnej doby, wtedy kiedy pacjentka przebywa w klinice. Objawia się to bólem, zwiększonym obrzękiem oraz asymetrią piersi. Powikłanie to wymaga interwencji chirurgicznej lecz odpowiednio leczone nie ma wpływu na ostateczny wynik zabiegu. Infekcja po plastyce piersi z redukcją zdarza się rzadko, ale jest to potencjalne powikłanie każdego zabiegu chirurgicznego. Objawy infekcji pojawiają się kilka dni po operacji. Pierś staje się obrzęknięta, bolesna, zaczerwieniona, bardziej ciepła niż druga pierś, pacjentka czuje się ogólnie gorzej i zazwyczaj wystąpuje gorączka. Najtrudniejszym do leczenia powikłaniem po plastyce piersi z redukcją jest martwica kompleksu brodawka otoczka lecz zdarza się to niezwykle rzadko.
Nieuniknionym następstwem plastyki piersi oraz plastyki z redukcją są blizny. Blizna znajduje się wokół brodawki, wzdłuż południka piersi, a czasami też pod piersią. Blizny dojrzewają około roku. Początkowo blizna jest czerwona, potem różowa, a dopiero po wielu miesiącach blednie i staje się mało widoczna. Pomocne w jak najlepszym gojeniu się blizn jest stosowanie specjalnych plastrów silikonowych bardzo pozytywnie wpływających zazwyczaj na bliznę. Blizny przerostowe występują rzadko i są one najczęściej wynikiem zaburzonego gojenia się ran lub indywidualnych skłonności pacjentki.
Wynik operacji plastyki piersi oraz plastyki z redukcją można ocenić wstępnie po kilku tygodniach, choc piersi mogą się jeszcze układać w zależności od przypadku nawet do roku. Należy pozwolić bowiem na pełne dojrzewanie blizn i ułożenie się piersi. Plastyka piersi jest operacją z bardzo wysokim odsetkiem zadowolonych pacjentek.
Warto wiedzieć, że:
Plastyka piersi bywa przyczyną trudności w karmieniu piersią, natomiast plastyka piersi z redukcją zwykle prowadzi do zaburzeń laktacji. Panie z gigantomastią zwykle już przed operacją mają problemy z karmieniem piersią lecz operacja może te problemy nasilić.